Форум Пловдив R
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Галерия


Брифинг на ПГ на ДСБ по повод огласените доклади на ЕК за България Empty

Брифинг на ПГ на ДСБ по повод огласените доклади на ЕК за България

Go down

Брифинг на ПГ на ДСБ по повод огласените доклади на ЕК за България Empty Брифинг на ПГ на ДСБ по повод огласените доклади на ЕК за България

Писане by Мира Сря Юли 23, 2008 9:17 pm

БРИФИНГ на ПГ на ДСБ по повод огласените доклади на ЕК за България
дата: 23-07-2008
ИВАН КОСТОВ: Очакванията за смекчен вариант на доклада на ЕК не се потвърдиха. Положението дори е по-лошо от това, което ние очаквахме. Ще кажа защо.
Освен че се отнемат акредитациите на двете агенции, в същото време се спира, с изключение на първоначалните вноски, финансирането по предприсъединителните програми, по структурните фондове, по Кохезионния фонд. И се чака – по отделните програми ще има различни срокове да се дадат убедителни доказателства, че в България са направени съществени стъпки, за да започне това финансиране. Тоест, става въпрос за много по-сериозна санкция.
Така аз прочитам дотук доклада, ако говорим само за пари. Очевидно това е продукт на неспазване на правилата. България е страна, която не спазва правилата. И това, което мен най-много ме тревожи, е начинът, по който управляващите реагират. Управляващите реагират по абсурден начин. Те едва ли не влизат в някакъв дебат, едва ли не поставят под въпрос докладите, едва ли не поставят под въпрос доказателствата. Влиза се в някакъв ожесточен спор с Европейската комисия, който аз направо не разбирам. Има дълбоко разминаване в културно и цивилизационно ниво в начина, по който говори ЕС на България и начина, по който българските управляващи говорят към българското общество. Надявам се, наистина се надявам, да не говорят така и на ЕС.

- Очаквате ли правителството да одържи ситуацията...?

ИВАН КОСТОВ: Аз не виждам как. Трябва да потвърдя това, което вчера Екатерина Михайлова е казала на пресконференция – ние не виждаме как тази политическа ситуация може да бъде одържана.

- Какъв е изходът тогава?

ИВАН КОСТОВ: Изходът е оставка. Защото няма полза от това членство на България в ЕС. Защото България не въвежда европейските правила и не усвоява европейските пари.
И аз Ви моля от този момент нататък да насочите интереса си към хилядите български граждани, фермери и фирми и да покажете тяхната драма от това, че те са очаквали финансиране, правили са проекти, опитвали са се да финансират бизнес, да тръгнат към икономическо развитие и в момента ги препъват. Ние, политиците, нямаме какво повече да кажем.
- При положение, че стигнем до предсрочни парламентарни избори, нестабилността няма ли да навреди още повече на държавата? Това означава служебен кабинет, нови избори, луфт, от който ние така или иначе губим.
ИВАН КОСТОВ: Това правителство, което изглежда не може да разбере какво казва Европейският съюз, няма как да реши който и да било въпрос. Така че ние – всички българи – можем вече да се разделим на две и вече между нас да започне да израства пропаст. Едни ще казват: правителството ни е виновно. А другите ще казват: Европейският съюз е виновен, Европа се държи така зле с нас, те ни скрояват някакъв номер и т.н.
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: Оформя се, очевидно един фронт. От едната страна са българското общество, Европейският съюз и Европейската комисия, а от другата страна – българското некомпетентно правителство, което се опитва да води окопна битка срещу ЕК и европейските институции, загърбвайки вината си за проваленото членство. Това е разделителната линия, която може да бъде преодоляна чрез оставката на кабинета.
- Не трябва ли България да се откаже от предприсъединителните фондове и да се концентрира само върху структурните?
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: По никакъв начин. Това е изключително порочна теза. България трябва да направи всичко, за да спаси средствата по ИСПА, САПАРД и ФАР.
ИВАН КОСТОВ: Рискът е, че някои срокове фатално изтичат през ноември.

КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: Но те имат шанс – ново правителство с нова политическа воля би имало шанс да спаси тези пари и, разбира се, да се предотврати каквото и да било ощетяване на страната по линия на оперативните програми.
- Но това правителство отново ще бъде назначено от Георги Първанов.
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: Вижте, когато се генерира политическа воля за кардинална промяна, тогава нещата ще изглеждат съвсем различно. Понятието за кардинална промяна е оставка на кабинета и нови избори. Това и в Европа ще бъде разбрано.
- Имам предвид, че до изборите правителството ще бъде служебно и ще бъде назначено от Георги Първанов. Мислите ли, че това няма да има значение?
ИВАН КОСТОВ: Трудна е политическата обстановка. Ако това искате да кажете – да, много е трудна политическата обстановка. Но не само на политическата обстановка. Животът на много хора – аз казах вече – на хиляди фермери, на хиляди граждани и фирми стана много лош след този доклад.
- Дали тези хиляди фермери и граждани наесен биха застанали около парламента в знак на протест?
ИВАН КОСТОВ: Не можем да Ви кажем. Сега през август ще тръгнем сред хората и ще видим какво мислят те. Благодаря Ви!
Мира
Мира

Брой мнения : 122
Join date : 23.07.2008
Age : 69
Местожителство : Пловдив

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите